ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Urzędu Gminy Stare Kurowo
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

Rejestr zmian

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Oferty inwestycyjne

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2012-04-19 11:20:11 przez Zasilenie Danymi

Informacja dodana do BIP w ramach etapu Zasilenie Danymi projektu Lubuski e-Urząd

Eldorado dla inwestorów
W pełni uzbrojone tereny oraz gotowe miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego to magnes przyciągający do Starego Kurowa kolejnych inwestorów. Atutem są też ulgi podatkowe.
Gmina ma najniższy w ostatnich latach poziom bezrobocia. Bez pracy jest w tej chwili 25 proc. mieszkańców, podczas gdy w powiecie wskaźnik ten wynosi około 33 proc. To efekt wieloletniej polityki zmierzającej do przygotowania terenów pod przyszłe inwestycje. W gminie działa już 250 podmiotów gospodarczych. Dominuje przemysł metalowy i drzewny.
Są już gotowe plany miejscowe zagospodarowania przestrzennego, które skrócą czas dokonywania wszystkich formalności. W oparciu o te dokumenty wydano już 183 decyzje o warunkach zabudowy pod przyszłe inwestycje. Przedsiębiorców przyciągają ulgi podatkowe. – W zależności od liczby zatrudnianych, zwolnienia z podatku od nieruchomości mogą obowiązywać nawet pięć lat. Bez względu na poziom zatrudnienia, każdy nowy inwestor nie płaci go przez pierwszy rok działalności – mówi kierownik referatu infrastruktury Urzędu Gminy Artur Bieniek.
Z ulg podatkowych skorzystała m.in. firma produkująca na eksport łóżka szpitalne. Zatrudnienie znalazło tam 60 osób. We wrześniu w obiekcie dawnych magazynów zbożowych ruszył pierwszy w północnej części województwa recykling samochodów, sprzętu AGD i komputerowego. Rozbudowuje się Meprozet. Powstaje właśnie spełniająca wymogi unijne nowoczesna cynkownia. Na początku przyszłego roku w centrum ośrodka gminnego w Starym Kurowie ruszy też budowa centrum usługowo-handlowego. Kompleks postawi inwestor z Wrocławia.
Aby przyciągnąć przedsiębiorców, przez ostatnie lata gmina inwestowała w infrastrukturę techniczną. Gmina posiada oczyszczalnie ścieków, zaś w roku 2004 w ramach rozbudowy istniejącej sieci kanalizacyjnej wybudowano 3,5 km sieci kanalizacji sanitarnej w Starym Kurowie przy ul. Daszyńskiego, Mickiewicza i Kościelnej. Inwestycja kosztowała 750 tys. zł i w 70 proc. finansowania była z programu SAPARD. Łączna długość sieci kanalizacyjnej wynosi 13,5 km. Do nowo wybudowanej sieci przyłączono 48 gospodarstw w tym Szkołę Podstawową, Gimnazjum, Gminny Zespół Oświaty, stację benzynową oraz obiekty po byłej SKR i PZZ, gdzie już działają firmy – cieszy się wójt Marian Pupel. W bieżącym  roku wykonane zostało nowe ujęcie wody w pełni zabezpieczające bieżące potrzeby w zakresie zaopatrzenia wody oraz umożliwiające dalszą rozbudowę sieci wodociągowej. Gotowa jest też już dokumentacja i pozwolenie na rozbudowę wodociągu dla miejscowości: Przynotecko, Głęboczek, Łęgowo oraz Kawki.
W ubiegłym roku za 800 tys. wykonano kanalizację burzową wraz z nową nawierzchnią asfaltową i chodnikami przy ul. Kościelnej. W tym roku zakończono gazyfikację gminy. Inwestycja wykonana została ze środków Wielkopolskiej Spółki Gazownictwa w Poznaniu.
Wspólnie z Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie w latach 2007-2013 gmina wybuduje przebiegający przez Nadleśnictwo 6,5-kilometrowy odcinek drogi ze Starego Kurowa na Długie. Droga ma szansę stać się popularnym wśród turystów odpoczywających nad jeziorem, rowerowym szlakiem wycieczkowym do ośrodka gminnego. Chlubą Starego Kurowa jest rodzimy handel. – W tej branży nie chcemy wpuszczać obcego kapitału. Mamy u siebie dwa markety, które prowadzą rodziny ze Starego Kurowa, Żeby zrobić duże zakupy, nie trzeba nigdzie wyjeżdżać – mówi wójt.
Marian Pupel, wójt Starego Kurowa
– Gmina jest w bardzo dobrej kondycji finansowej. Nie ma ani złotówki zobowiązań. Wszystko jest regulowane na bieżąco.
Artur Bieniek, kierownik referatu infrastruktury
– Referatem kieruję od siedmiu lat. Ukończyłem studia na kierunku ochrona środowiska. Praktykę zaliczyłem w Urzędzie i związałem się z miejscowością na stałe. Tu wybudowałem sobie dom, założyłem rodzinę. Stare Kurowo uważam za pełne uroku miejsce. Atutem jest bliskość lasów oraz bardzo dobry dojazd do większych miejscowości, takich jak Strzelce Krajeńskie, Drezdenko czy Gorzów Wlkp.
Dobiega końca budowa remizy strażackiej przy ul. Kościuszki. Oddanie obiektu zaplanowano na 8 listopada. Inwestycja kosztowała 420 tys. zł i w całości finansowana była z budżetu gminy. Obiekt posiadać będzie trzy garaże, dużą świetlicę oraz zaplecze socjalne. –  Wreszcie będziemy mieć dobre warunki – cieszy się naczelnik OSP Ireneusz Zabłocki. Ochotnicza Straż skupia 50 strażaków. Oprócz nowej siedziby, jednostka będzie miała nowy sprzęt i mundury, na co 45 tys. przyznało już ministerstwo sprawiedliwości.
W ubiegłym roku za 800 tys. zrobiono kanalizację burzową wraz z nową nawierzchnią asfaltową i chodnikami przy ul. Kościelnej.
 
« powrót do poprzedniej strony